Switch to mobile version. Top

Vadītāja loma un nozīme komandā

Kārlis Danēvičs, SEB bankas valdes loceklis

Ko vadītājs var darīt, lai panāktu, ka cilvēki ar dažādiem skatījumiem uz lietām sadarbotos?

Vadītājam ir milzīga nozīme. Varam komandu salīdzināt ar roku, kur vadītājs ir kā īkšķis, kas individuāli sadarbojas ar visiem pārējiem pirkstiem. Tādā veidā vadītājs ikvienam spēj nodot informāciju par uzvedības normām un sadarbības principiem, kuri uzņēmumā jāievēro.
Pamats vienmēr ir savstarpējā cieņa un uzticēšanās. Ja šis pamats ir, kolēģi var būt arī pavisam atšķirīgi, bet nepieciešamā maģija radīsies un viņi spēs savstarpēji sadarboties. Cieņu un uzticību ļoti bieži komandā iedveš tieši vadītājs.

Kā vadītājam, kurš sāk veidot komandu, atlasīt atšķirīgus cilvēkus, kas tomēr spēj sadarboties?

Nevajag baidīties no atšķirības. Vadītājam jārēķinās ar negludumiem un viedokļu atšķirībām, bet jāspēj iedot visiem kopējo atbildi — kāpēc esam kopā, ko gribam sasniegt. Vadītājs ir kā komandas imunitātes nodrošinātājs — ja ir kāds svešķermenis, kaut aktīvs un centīgs, bet viņam pietrūkst emocionālās gudrības un viņš rauj komandu uz leju, tad vadītājam svešķermenis jāatgrūž, lai komanda atkal ir komanda. Mēdz būt tā, ka viens vai divi cilvēki lēnām indē visu komandu, bet, vadītājam pieņemot lēmumu par šķiršanos no viņiem, atklājas, ka gan indētāji ir priecīgāki citur, gan arī pārējā komanda pēc viņu aiziešanas pēkšņi atplaukst.

Vērts padomāt:

  • Vai Tavā komandā valda savstarpēja cieņa un uzticēšanās?
  • Vai Tu pats uzticies savai komandai? Vai Tu cieni visus savas komandas locekļus?
  • Ko Tu vari darīt, lai veicinātu cieņu un uzticēšanos komandā?
S|E|B

Tähelepanu! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst eAkadēmijas lapas prasībām. Lūdzu, nomainiet vai atjaunojiet pārlūkprogrammu vai ierīci, ar kuru Jūs vēlaties piekļūt eAkadēmijai.