Switch to mobile version. Top

Kādi ir biznesa finansēšanas veidi?

Kārlis Danēvičs, SEB bankas Risku un kreditēšanas vadītājs

Amerikāņiem ir cinisks teiciens: “Uzņēmuma pirmsākumos vienmēr klāt ir 3F nauda – friends, family and other fools (tulk. draugi, ģimene un citi muļķi).” Negribu būt cinisks par trešo F, bet tā ir realitāte. Sākumā Tev finansiāli un nesavtīgi palīdz tie cilvēki, kas tiešām Tev uzticas. Uzsākot darbību, jebkurš uzņēmums strādā ar zaudējumiem, jo izdevumi pārsniedz ienākumus. Savukārt bankai pamata atbildība vienmēr ir par stabilitāti pret depozīta noguldītājiem, un iesaistās tajā brīdī, kad naudas plūsma kļūst pozitīva. Brīdi, kad ienākumi kļūst lielāki par izdevumiem, ir pamats iet pie bankas un stāstīt par savu biznesa plānu.
Bankas finansējums piedalās visos riskos un, ja Tev kā uzņēmējam neizdosies biznesa projekts, tad zaudējumos Tu dalīsies ar banku. Ja bizness izdosies un Tu būsi nākamais Stīvs Džobs, Tu peļņā ar banku nedalīsies. Nav dzirdēti tādi gadījumi, kad uzņēmējs piezvana baņķierim un saka: “Paldies, ka man noticēji un finansēji manu projektu. Es esmu nopelnījis piecus miljonus un gribētu vienu jums pārskaitīt.” Banka vienmēr riskē ar visu aizdoto pamatsummu, bet ienākumi ir procentu likme.

Vērts padomāt:

  • Kas ir Tava biznesa finansētāji?
  • Vai Tava naudas plūsma jau ir pozitīva? Ja vēl nav - kas nepieciešams, lai tā tāda kļūtu?
S|E|B

Tähelepanu! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst eAkadēmijas lapas prasībām. Lūdzu, nomainiet vai atjaunojiet pārlūkprogrammu vai ierīci, ar kuru Jūs vēlaties piekļūt eAkadēmijai.