Switch to mobile version. Top
  • Sākumlapa
  •  Saturs
  • Kā pārvērtēt iepriekš nospraustos biznesa mērķus un pārdefin...

Kā pārvērtēt iepriekš nospraustos biznesa mērķus un pārdefinēt darbību?

Jānis Caune, Komercizglītības centra (KIC) biznesa treneris, Documents sistēmu attīstības direktors

Ir vairāki brīži, kuros uzņēmuma vadītājam var nākties pārdefinēt tā mērķus un darbību. Viens no tādiem ir brīdis, kad uzņēmuma vadītājam jau ir pāri par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka cilvēks jau uzņēmumā pavadījis kādu laiku un viņam pamazām jāsāk gatavot uzņēmums savai aiziešanai no tā. Ja īpašnieks paliek uzņēmumā  un nekas nemainās, pastāv ļoti liela varbūtība, ka uzņēmuma pastāvēšana izbeigsies līdz ar īpašnieka/vadītāja aiziešanu pensijā. Ja īpašnieks ir atbildīgs pret saviem darbiniekiem, viņš būs gatavs runāt par savu aiziešanu no uzņēmuma, pat ja tā ir personīgi neērta tēma.

Otrais darbības pārvērtēšanas brīdis var rasties tad, ja jauns uzņēmums ir strauji audzis — vismaz 30% gadā vai pat vairāk. Ja jau ceturto gadu pēc kārtas izaugsme ir 30%, tas ir signāls, ka turpmāk izaugsme var sabremzēties. Tāpēc vadītāja uzdevums šajā brīdī ir gan pārdefinēt mērķus, gan nodefinēt uzņēmuma struktūru, jo visbiežāk pirmie pastāvēšanas gadi pagājuši diezgan lielā haosā. Lai tālākajā procesā nepakluptu, svarīgi sākt ieviest kārtību, dažādas rutīnas, sadalīt pienākumus, atbildības.

Trešais brīdis var pienākt tad, kad uzņēmumā ir izveidota struktūra, bet milzīgā attīstība beigusies, un starp īpašniekiem, kas bieži vien ir arī vadītāji, rodas nesaskaņas, kurp uzņēmumam tālāk doties. Tad veidojas liels risks, ka uzņēmums sadalīsies. Tāpēc šādā brīdī atkal vajadzētu pārdefinēt — ko darīsim, vai ir iespējams par to vienoties. Varbūt tas ir mirklis, kad īpašniekiem pašiem ir jābeidz darboties kā aktīviem vadītājiem un jāmeklē jau profesionāls vadītājs, tomēr arī tādā gadījumā uzņēmuma mērķi ir jāspēj nodefinēt.

Vērts padomāt:

  • Vai Tu zini piemērus Jāņa minētajām situācijām?
  • Kas tieši, Tavuprāt, jādara, lai šīs situācijas vērstu par labu un neapstātos biznesa izaugsmē?
S|E|B

Tähelepanu! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst eAkadēmijas lapas prasībām. Lūdzu, nomainiet vai atjaunojiet pārlūkprogrammu vai ierīci, ar kuru Jūs vēlaties piekļūt eAkadēmijai.