Switch to mobile version. Top

Biežākās kļūdas, plānojot finanšu plūsmu

Kārlis Danēvičs, SEB bankas Risku un kreditēšanas vadītājs; Diāna Karacejeva, ALTUM Centra reģiona vadītāja

Tipiskākās kļūdas pieļauj tie, kam nav izpratnes par visur esošo finanšu “gravitācijas” darbību. Fizikas stundās skolā mums visiem iemāca, ka gravitācija darbojas gan iekštelpās, gan ārā. Finanšu pasaulē ir gluži tāpat. Ir vairākas nozares, kam ir raksturīgs lielāks biznesa risks. Nozarēs, kurās pastāv augstāks finanšu risks, ir jāplāno piesardzīgi, ar rezervi, ir jābūt mazākiem fiksētiem maksājumiem, mazāk saistību, tajā skaitā arī maksājumiem bankai (visbiežāk tie ir kredītmaksājumi). Ir arī ļoti paredzamas nozares. Piemēram, nekustamā īpašuma bizness. Ir tāds teiciens: “Vairums uzņēmumu nomirst nevis no audzēja savos ieguldījumos un biznesa idejā, bet no sirdslēkmes, kas ir likviditāte.” Tā ir izplatīta un tipiska kļūda finanšu plānošanā.
Biznesa uzsācēju tipiskākās kļūdas, plānojot naudas plūsmas, īpaši izdevumu sadaļu, ir iekļaut tajās lielākus blokus (nomas maksa, atalgojums, maksa par elektroenerģiju u.c.), bet aizmirst par tādām sadaļām kā degviela, sakaru izmantošana, apdrošināšana un nodokļu maksājumi. Šīs izmaksas veido 10–15% no kopējiem izdevumiem, kas ir īpaši nozīmīgi pirmajā un otrajā darbības gadā.

Vērts padomāt:

  • Vai biznesa nozarei, kurā Tu darbojies, ir raksturīgs augstāks vai zemāks biznesa risks?
  • Pārskati savu ieņēmumu un izdevumu plānu - vai esi iekļāvis patiesām visus iespējamos izdevumus? Vai ienākumu daļu esi saplānojis pietiekoši piesardzīgi?
S|E|B

Tähelepanu! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst eAkadēmijas lapas prasībām. Lūdzu, nomainiet vai atjaunojiet pārlūkprogrammu vai ierīci, ar kuru Jūs vēlaties piekļūt eAkadēmijai.